Wylewki anhydrytowe

Wylewki anhydrytowe

 

Wylewki anhydrytowe - idealne dla Twojego domu

      Projektując dom albo wykańczając mieszkanie zdecydowanie częściej stawiamy na ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu zwiększamy wolną przestrzeń i uzyskujemy większą swobodę w projektowaniu wnętrza. Od tego typu ogrzewania wymagamy jednak, aby spełniało swoją zasadniczą funkcję. Dlatego też tak istotna jest decyzja o doborze odpowiedniej posadzki, która nie będzie blokować ciepła przekazywanego przez system rur grzewczych i przekazywać je wyżej, do pomieszczenia.

Oszczędność - energia

      Aby uzyskać najlepsze efekty dla systemów grzewczych podłogowych stosowane są wylewki anhydrytowe samopoziomujące. Cechuje je bardzo dobry i wysoki współczynnik przekazywania ciepła (λz = 1,66 - 1,87 W/mk), dzięki czemu ciepło przekazywane jest w sposób łatwy i szybki z systemu ogrzewania przez wylewkę, aż do ogrzewanego pomieszczenia. Dodatkową zaletą jest jej płynna konsystencja, dzięki czemu ciepło łatwiej przez nią przenika. Reasumując: wysoki poziom wskaźnika przenikania oraz gładka, jednolita powierzchnia bez tworzących się pęcherzy powietrznych powodują znaczne skrócenie procesu nagrzewnia pomieszczeń (nawet o połowę), co z kolei daje korzystną oszczędność energii.

Wylewki anhydrytowe - do użycia również w drewnianych stropach

      Wylewki anhydrytowe wymagają jedynie 35 mm otuliny rur grzewczych, co korzystnie przekłada się na niski współczynnik oporu przewodzenia temperatury, jak również znacznie mniejszy ciężar całości. Dzięki tej własności wylewki tego typu nadają się do stosowania na stropach drewnianych.

Oszczędność czasu i materiałów

      Dzięki konsystencji w postaci płynnej wylewki anhydrytowe posiadają naturalnie właściwości do samopoziomowania, co przekłada się na idealnie gładkie i równe powierzchnie. Daje to także wymierną oszczędność związaną z pracami wykończeniowymi polegającymi na późniejszym wyrównywaniu tj. oszczędność kleju w sytuacji zakładania terakoty czy gresu, a także oszczędność czasu realizacji.

Brak „efektu miski” oraz dylatacji

      Wylewki anhydrytowe w procesie wiązania nie posiadają efektu skurcz znanegoz innych wylewek np. cementowych. Nie ma potrzeby ich dylatowania, nawet gdy cała powierzchnia jest większa niż 25 m2. Otrzymujemy dzięki temu większą swobodę dokańczania podłogi oraz lepszy efekt (unikamy potrzeby korzystania z profili dylatacyjnych).
      Bezskurczowe wiązanie w tej technologii obniża ponadto prawie do zera ryzyko występowania pęknięć i zarysowań. W czasie wiązania w anhydrycie nie powstają bowiem odkształcenia, tak jak to się dzieje w posadzkach cementowych, zwane przez wykonawców jako tzw. „efekt miski”. Do tego wylewki anhydrytowe nie wymagają wcześniejszego zbrojenia.

Szybkie i poste wykonanie wylewki anhydrytowej 

      Kolejnymi zaletami są prostota i szybkość realizacji wylewek anhydrytowych. Ich technologia jest bardzo prosta w zastosowaniu i praktycznie każda firma budowlana potrafi je wykonać.
      Warto również dodać, że na posadzkach z anhydrytu można zainstalować terakotę oraz parkiet, a także dowolny inny rodzaj podłogi.

Wylewki anhydrytowe

metoda rozprowadzania wylewki na systemie rur (film):


 

Wylewki anhydrytowe

równanie wylewki (film):